سیاره مریخ

بعد از زمین، در منظومه شمسی، سیاره مریخ قرار دارد. نام دیگر مریخ در فارسی بهرام و در لاتین مارس است. مریخ از بسیاری جهت‌ها شبیه زمین است و برادر زمین نامیده می‌شود. مریخ هم مانند زمین جو دارد، ولی این جو بسیار از جو زمین رقیق‌تر است.

اندازه مریخ تقریبا نصف زمین است و محور چرخش آن هم مثل زمین کج است، بنابراین مریخ هم چهار فصل دارد. پس حواستان را برای برنامه‌ریزی سفر به مریخ جمع کنید که تابستان توی مریخ باشید!!!

سیاره مریخ

چون مریخ نبست به زمین در فاصله دورتری از خورشید قرار گرفته است، مدت زمان بیشتری هم طول می‌کشد تا یک دور کامل دور خورشید بچرخد؛ به همین دلیل هر سال مریخی، برابر است با 687 روز زمینی. یعنی تقریبا دو بار زمین دور خورشید می‌چرخد تا مریخ یک بار مسیر خودش به دور خورشید را طی کند.

نکته دیگر در مورد مریخ این است که طول روز و شب در مریخ تقریبا با طول روز و شب روی زمین برابر است. پس اگر روزی به خانه دوست مریخی خودتان سفر کنید، برای خوابتان مشکلی ایجاد نمی‌شود!!!

چرا مريخ را سياره سرخ می‌نامند؟

آیا تا حالا توجه کرده‌اید که وقتی یک وسیله آهنی در معرض هوا یا در جای مرطوب قرار می‌گیرد، چه اتفاقی برای آن می‌افتد؟ درست حدس زدید! زنگ می‌زند. رنگ آن به چه رنگی تغییر می‌یابد؟ قرمز!!!

حالا چرا این ها را گفتیم؟ خب کمی صبر کنید تا متوجه شوید.

مریخ به سیاره سرخ معروف است و دلیل این نامگذاری هم به دلیل وجود زنگ آهن در سطح آن است. اسم علمی زنگ آهن، اکسید آهن است. 

 به همین دلیل، مریخ با تلسکوپ و از روی زمین به رنگ متمایل به سرخ دیده می‌شود.

سیاره مریخ

مقابله يعنی چی؟

چون مریخ بعد از زمین قرار گرفته است، تنها زمان‌هایی می‌توانیم آن را در آسمان مشاهده کنیم که پشت زمین قرار گرفته باشد. یعنی زمین و خورشید و مریخ در یک راستا باشند. به این زمان‌ها مقابله می گویند. تقریبا هر 26 ماه یکبار، فاصله زمین و مریخ به کمترین میزان خودش می‌رسد و در حالت مقابله قرار می‌گیرند. در این زمان‌ها، هنگام غروب خورشید، می‌توانید مریخ را در شرق آسمان ببینید. هرچه از زمان غروب خورشید بگذرد، مریخ هم به سمت غرب حرکت خواهد کرد. 

سیاره مریخ مقابله

البته باید بدانید که بدون داشتن تلسکوپ، یا دوربین چشمی، دیدن مریخ در آسمان بسیار مشکل است.

چرا مجبوریم به مریخ برگردیم؟