سیاره زمین

در اینجا می‌پردازیم به زمین، خانه ما. خب به دلیل اینکه ما ساکن زمین هستیم، چیزهای زیادی در مورد آن می‌دانیم. مثلاً اینکه هر روز زمینی 24 ساعت است و تقریباً 365 روز طول می‌کشد که ما یک دور کامل اطراف خورشید بچرخیم و یک سال زمان سپری بشود. زمین که از فضا به صورت یک کره آبی‌رنگ دیده می‌شود. خب چه چیزهای دیگری می‌توانیم در مورد زمین بگوییم؟ زمین، خانه ما در منظومه شمسی و تنها سیاره قابل سکونت برای انسان‌ها، حیوانات وگیاهان است، چون هم فاصله مناسبی از خورشید دارد و مثل عطارد و زهره خیلی گرم و مثل سیارات دورتر که بعداً با آن‌ها آشنا می‌شوید، خیلی سرد نیست.

سياره زمبن خانه ما

همچنین مورد مهم دیگر هم این است که زمین دارای جوّ است، یعنی یک لایه از گازهای مختلف مثل اکسیژن و دی اکسید کربن و اُزُن …. که برای حیات و زندگی موجودات روی زمین لازمند. این لایه جلوی ورود پرتوهای مضر خورشید به سطح زمین را هم می‌گیرد و باعث می‌شود که زنده بمانیم. حتی به دلیل وجود جوّ هست که ما آسمان را در روز به رنگ آبی می‌بینیم در غیر این صورت در روز هم آسمان کاملاً تاریک بود مثل شب با این تفاوت که نور خورشید وجود داشت!!!

میدان مغناطیسی زمین

یک ویژگی مهم دیگر زمین که به حیات موجودات آن کمک می‌کند، وجود یک میدان مغناطیسی در آن است. وجود میدان مغناطیسی یعنی اینکه انگار یک آهنربای بسیار قوی در زمین وجود دارد. این موضوع مانع رسیدن پرتوهای مضر خورشید به زمین می‌شود و بسیار اهمیت دارد؛ چون اگر این آهنربا موجود نداشت، در اثر طوفان‌های خورشیدی و پرتوهای مضر آن، همه چیز روی زمین کباب می‌شد. از همین خاصیت آهنربایی یا مغناطیسی زمین برای ساخت قطب‌نماها استفاده می‌شود و به کمک آن‌ها می‌توانیم جهات جغرافیایی را پیدا کنیم. البته راه‌های دیگری هم برای پیدا کردن این جهت‌ها وجود دارد، مثل کمک گرفتن از ستاره‌ها و خورشید.

فصل‌های زمین و علت آن

حالا می‌رسیم که به یک موضوع بسیار جالب در مورد زمین و آن هم علتی است که باعث به وجود آمدن فصل‌ها روی زمین می‌شود.

جالب است که بدانید علت وجود فصل‌ها این است که محور چرخش زمین نسبت به مدار چرخش اون عمود نیست! می‌دانم جمله سختی است و شاید درک ان در ابتدا برای شما سخت باشد؛ ولی به هر حال شما دانشمندان کوچک و دوستان من هستید و این جملات سخت شما را نمی‌ترساند. خب من در این مورد برای شما بیشتر توضیح می‌دهم. به شکل روبه‌رو نگاه کنید تا متوجه منظور من بشوید.

در این شکل، خورشید همان توپ زرد رنگ وسط است. همچنین زمین، مسیری که زمین دور خورشید طی می‌کند که با یک خط قرمز نشان داده شده و محور چرخش زمین به دور خودش یعنی خط و فلش بنفش را نیز می‌بینید.

در مباحث دیگر، این موضوع را بیشتر شرح می دهیم.

فصل‌های زمين