درباره منظومه شمسی چه می‌دانيد؟

اگر چيز زيادی درباره منظومه شمسی نمی‌دانيد، اصلاً نگران نباشید. با مطالعه مطالب زير خيلی بيشتر درباره آن ياد می‌گيريد.

خب اول از هر چيزی لازم است كه بدانيد منظومه شمسی يعنی چی و ما در كجا زندگی می‌كنيم. سپس با هر يک از اعضای اين خانواده آشنا شويد. برای اينكه بهتر بتوانيد مطالب را دنبال كنيد، در ادامه آن‌ها را برای شما مانند يک سريال قسمت‌بندی كرده‌ايم. بنابراين می‌توانيد مطالب را به همين ترتيبی كه ما ارائه كرده‌ايم مطالعه كنيد يا اينكه اگر به دنبال موضوع خاصی هستيد، می‌توانيد به‌راحتی وارد بخش دلخواه خود شويد و هر قسمت را كه مايل هستيد مطالعه كنيد.

منظومه شمسی

يک نكته مهم كه لازم می‌دانيم قبل از مطالعه در نظر داشته باشيد اين است كه در اين سری‌ از مطالب سعی كرده‌ايم كه موضوعات طوری نوشته شوند كه هم برای نوجوانان و هم افرادی كه تازه شروع به يادگيری كرده‌اند، جذاب باشد و هم اينكه خيلی سخت و طولانی نباشد كه حوصله خواندن آن را نداشته باشيد. بنابراين اگر دانش شما از نجوم زياد باشد، ممكن است اين مطلب برای شما مناسب نباشد.

در این مطلب می‌خواهیم بیشتر با زمین و منظومه شمسی و ترتیب سیارات منظومه شمسی آشنا شویم. در ادامه همراه باشید تا به پاسخ برخی سوالات خود برسید.

مطالعه بيشتر…

در گذشته بسیاری از مردم، خورشید را به عنوان یکی از خدایان می‌پرستیدند و برای راضی نگه داشتن آن، برای او طلا و غذا به معابد می‌بردند. اما خورشيدی كه هر روز در آسمان می‌بينيم و همه حيات موجودات زنده زمين به آن وابسته است، يک ستاره معمولی است كه در مركز منظومه شمسی قرار دارد.

مطالعه بيشتر…

اولين سياره منظومه شمسی، که از همه سیاره‌های دیگر کوچکتر و از همه هم به خورشید نزدیک‌تر است، عطارد نام دارد. نام آن در زبان فارسی تیر و در زبان لاتین مرکوری (Mercury) است. این مطلب می‌خواهیم بیشتر با زمین و منظومه شمسی و ترتیب سیارات منظومه شمسی آشنا شویم. در ادامه همراه باشید تا به پاسخ برخی سوالات خود برسید.

مطالعه بيشتر…

سیاره دوم در منظومه شمسی، که در آدرس کهکشانی ما، در واقع همسایه طبقه دوم ما محسوب می‌شود، زهره است. در زبان فارسی به آن ناهید و در زبان لاتین ونوس (Venus) نامیده می‌شود به معنی الهه زیبایی. سیاره زهره، خواهر زمین هم نامیده می‌شود.

مطالعه بيشتر…

در اینجا می‌پردازیم به زمین، خانه ما. خب به دلیل اینکه ما ساکن زمین هستیم، چیزهای زیادی در مورد آن می‌دانیم. مثلاً اینکه هر روز زمینی 24 ساعت است و تقریباً 365 روز طول می‌کشد که ما یک دور کامل اطراف خورشید بچرخیم و یک سال زمان سپری بشود.

 

مطالعه بيشتر…

بعد از زمین، در منظومه شمسی، سیاره مریخ قرار دارد. نام دیگر مریخ در فارسی بهرام و در لاتین مارس است. مریخ از بسیاری جهت‌ها شبیه زمین است و برادر زمین نامیده می‌شود.

مطالعه بيشتر…

همسایه بعدی ما در منظومه شمسی خودمان، سیاره مشتری یا برجیس نام دارد. نام لاتین این سیاره ژوپیتر است. اين سياره بزرگترين سياره از بين تمام سيارات منظومه شمسی است، به طوری كه می‌توان 1300 كره زمين را درون آن جا داد.

 

مطالعه بيشتر…

سیاره ششم در منظومه شمسی که بسیار هم زیباست، سیاره زحل نام دارد و ممکن است خیلی از شما با آن آشنا باشید. نام دیگر آن کیوان و در لاتین ساتِرن است. این سیاره، بعد از مشتری از بقیه سیاره‌ها سنگین‌تر است. این سیاره هم مانند مشتری یک سیاره گازی است.

 

مطالعه بيشتر…

در جست وجوی سیاره نهم منظومه شمسی