صورت فلکی دب اکبر

صورت فلكی دب اكبر، يكی از معروف‌ترين و شناخته‌شده‌ترين صورت‌های فلكی است كه می‌توانيد بيشتر مواقع سال در آسمان شب نيمكره شمالی مشاهده كنيد. به همین دلیل یکی از صورت‌های فلکی‌ای است که معمولاً از آن برای جهت‌یابی در شب استفاده می‌شود. 

در افسانه‌ها درباره این صورت فلکی، این طور گفته شده که هرگاه این خرس در آسمان در ارتفاع پایینی دیده شود، خرس‌های روی زمین در غارهای خود می‌مانند و فصل سرما است و هر زمان که این صورت فلکی در ارتفاع بالاتری دیده شود به معنی گرم‌تر شدن هوا و شروع فصل گرماست و خرس‌ها از غارهای خود خارج می‌شوند.

نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که معمولاً در شب، شما تنها تعدادی از ستاره‌های صورت فلکی دب اکبر را به صورت واضح و نورانی می‌توانید مشاهده کنید. این ستاره‌ها به صورت که ملاقه در آسمان دیده می‌شوند.

صورت فلکی دب اکبر

جهت‌يابی در شب

خب الان که با صورت فلکی دب اکبر کمی آشنا شدید، زمان آن فرا رسیده است که درباره مهم‌ترین موضوع مرتبط با این صورت فلکی صحبت کنیم و آن هم نحوه پیدا کردن جهت‌های جغرافیایی روی زمین به کمک آن است.

برای این کار، کافی است که به قسمت ملاقه‌ای صورت فلکی دب اکبر توجه کنید. مطابق شکل زیر اگر دو ستاره‌ای که در سر این ملاقه قرار دارند در نظر بگیرید و امتداد آن‌ها را مشاهده کنید، به ستاره قطبی می‌رسید. ستاره قطبی مهم‌ترین ستاره در جهت‌یابی در شب است و ستاره‌ای است که به ما جهت شمال را نشان می‌دهد.

حال کافی است رو به سمت ستاره قطبی بایستید. در این حالت روبه‌روی شما، جهت شمال، سمت راست شما جهت شرق و سمت چپ شما جهت غرب خواهد بود.

صورت فلكی دب اكبر