کدام بزرگ‌تر است: LD ، AU یا LY؟

فاصله در نجوم

فاصله قمری به چه معناست؟ واحدهای نجومی در چه مواردی استفاده می‌شوند؟ فاصله یک سال نوری چقدر است؟

در مقاله امروز، پاسخ‌های مختصر و ساده‌ای به این سؤالات خواهیم داد و درباره اندازه‌گیری فاصله در نجوم صحبت خواهیم کرد. همچنین می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد واحدهای مسافت مورد استفاده در نجوم، اینفوگرافیک ما را ملاحظه کنید.

فاصله قمری چیست؟

در نجوم، فاصله قمری که با LD (Lunar Distance) نشان داده می‌شود، میانگین فاصله مرکز زمین تا مرکز ماه است که برابر با 384،400 کیلومتر (238،855 مایل) است. برای مرجع، این فاصله برابر است با 30 قطر کره زمین.

چرا از فاصله متوسط استفاده می‌شود؟ از آنجا که مدار ماه به دور زمین کاملاً دایره‌ای نیست، ماه همیشه از زمین فاصله یکسانی ندارد. فاصله ماه از زمین در هنگام حضیض (نزدیک‌ترین نقطه به زمین)، 363،228 کیلومتر (225،700 مایل) و در هنگام اوج (دورترین نقطه از زمین) 405،400 کیلومتر (251،900 مایل) است.

از فاصله زمین تا ماه معمولاً برای اندازه‌گیری فاصله اجرام نزدیک زمین، مثل سیارک‌ها و ستاره‌های دنباله‌دار استفاده می‌شود. به عنوان مثال، سیارک 2001 FO32 که در مارس 2021 از نزدیکی زمین عبور کرد، از ما پنج فاصله قمری فاصله داشت.

واحد نجومی چیست؟

واحد نجومی که با AU (Astronomical Unit) نمایش داده می‌شود، فاصله متوسط زمین تا خورشید است که حدود 150 میلیون کیلومتر (93 میلیون مایل) است. دلیل اینکه از فاصله متوسط نام می‌بریم این است که مدار زمین به دور خورشید بیضوی است و فاصله واقعی زمین تا خورشید حدود 3٪ در سال تغییر می‌کند.

واحد نجومی معمولاً برای اندازه‌گیری فاصله بین اجسام درون منظومه شمسی یا ستارگان دیگر استفاده می‌شود. به عنوان مثال، مریخ و مشتری در نزدیک‌ترین فاصله خود با زمین به ترتیب 0.37 AU و 3.9 AU با آن فاصله دارند.

یک سال نوری چقدر است؟

یک سال نوری که با LY (Light Year) نمایش داده می‌شود، یک واحد اندازه‌گیری فاصله است، نه یک واحد زمان و همان‌طور که از نام آن مشخص است، مسافتی است که نور در طی یک سال زمینی در خلأ طی می‌کند و برابر است با 9.46 تریلیون کیلومتر (5.88 تریلیون مایل).

از سال نوری برای اندازه‌گیری فاصله اجسام خارج از منظومه شمسی مانند سایر ستارگان و کهکشان‌ها استفاده می‌شود. به عنوان مثال، نزدیک‌ترین ستاره به خورشید، پروکسیما قنطورس، در فاصله 4.24 سال نوری از ما واقع شده است. نزدیک‌ترین کهکشان بزرگ به کهکشان راه شیری، کهکشان آندرومدا، حدود 2.5 میلیون سال نوری با ما فاصله دارد.

در نجوم حرفه‌ای به‌جای استفاده از سال نوری، بیشتر از واحدی به نام پارسك (pc) استفاده می‌شود. یک پارسک حدود 3.26 سال نوری است.

امیدواریم از این به بعد، هنگام خواندن مقالات نجومی، وقتی اصطلاحات فاصله قمری، واحد نجومی و سال نوری را دیدید، تعجب نکنید و مفهوم هر یک را بدانید.

با آرزوی آسمان صاف و مشاهدات زیبا